Českomoravská záruční a rozvojová banka k 13. květnu kladně vyhodnotila 83 žádostí v rámci záchranného programu COVID Praha, kterým chce hlavní město pomoci pražským živnostníkům, malým a středním podnikatelům zasaženým opatřením proti koronaviru. Objem zaručovaných úvěrů je 660 milionů korun, objem schválených záruk potom 528 milionů. Praha obratem zareagovala na potřebu podnikatelů vykrýt nedostatek finančních prostředků během epidemie a vytvořila vlastní program na pomoc malým a středním podnikatelům.
Bylo podepsáno 56 žádostí z 83 schválených. Na dalších žádostech banka aktuálně pracuje. 14 žádostí bylo zamítnuto z důvodu nesplnění programových podmínek. Propad produkce malých a středních podniků v Praze v rámci dvou měsíců krize lze odhadovat na zhruba 200 miliard korun. V dalších 12 měsících se počítá s propadem 400 až 560 miliard korun. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti PwC.
Vyhodnocování přijatých žádostí do programu COVID Praha dále pokračuje. ČMZRB odhaduje, že by většina žádostí měla být vyřízena do konce května. ČMZRB přijala celkem 408 žádostí o záruku. Podle analýzy struktury přijatých žádostí, kterou připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, lze říci, že o podporu žádaly hlavně společnosti s domácím vlastníkem. Pouze 8 % žádajících subjektů je pod zahraniční kontrolou. Program může pomoci udržet pracovní místo až pro 6000 zaměstnanců.
Podle struktury žadatelů celkem 30 % spadá do oblasti velkoobchodu a maloobchodu, která má největší podíl na celkových tržbách malých a středních podniků v Praze. Dále 18 % žadatelů je z oblasti ubytování, stravování a pohostinství. Celkově 87 % žadatelů podniká ve službách, 7 % ve zpracovatelském průmyslu a 6 % ve stavebnictví.
Magistrát hlavního města do programu COVID Praha vložil 600 milionů korun z Operačního programu Praha – pól růstu ČR, které byly původně určeny v Praze na inovace.
Comments are closed.